«НЕІОНІЗУЮЧА» ДІАГНОСТИКА ОСТЕОПОРОЗУ: ОПИС ТЕХНОЛОГІЙ

Національний науковий рада, Інститут клінічної фізіології, Лечче, Італія 
19 – 22 квітня, 2018

Позначення:

The International Osteoporosis Foundation (IOF ) - Міжнародний фонд остеопорозу

The European Society for Clinical and Economic Aspects of Osteoporosis, Osteoarthritis and Musculoskeletal Diseases (ESCEO -) - Європейське товариство з клінічних та економічних аспектів остеопорозу, остеоартриту та скелетно-м'язових захворювань

Мета: Вивчити принципи роботи основних доступних «неіонізуючих» технологій діагностики остеопорозу.

Матеріали та методи. Єдині доступні методи діагностики остеопорозу без використання рентгенівських променів засновані на кількісних принципах використання ультразвуку (quantitative ultrasound - QUS). Проте, термін QUS ідентифікує широке і гетерогенне сімейство технологій, заснованих на застосуванні ультразвуку, які відрізняються один від одного адоптованими  режимами опромінення ультразвуковими хвилями (тобто ехоімпульсної, наскрізної передачі, осьової передачі) і використовуються для можливих вимірів окремих локальних кісткових ділянок (тобто вибраних периферичних ділянок: п'яткова кістка або великогомілкова кістка в порівнянні з осьовими ділянками: поперековий відділ хребта і/або проксимальний відділ стегна), а також для діагностики вихідних параметрів (наприклад, МЩК, індекс жорсткості і т. д.). Були розглянуті єдині методології QUS, в яких підкреслюється їх фактичний клінічний потенціал з урахуванням їх специфічних внутрішніх особливостей.

Результати: Більшість підходів QUS застосовні тільки до периферичних скелетних ділянок (наприклад, п'яткової, променевої кісток і т. д.), Хоча загальноприйнятими «довідковими» анатомічними ділянками для діагностики остеопорозу є поперековий відділ хребта і проксимальний відділ стегна. Проте, Міжнародне Товариство клінічної денситометрії (ISCD) широко використовує перевірені пристрої QUS для вимірювання в ділянці п'ят, променевих кісток, які дозволяють прогнозувати ризик переломів у людей старше 65 років (в основному використовується метод наскрізної передачі імпульсу). З іншого боку, недавно введені методи роботи на осьових ділянках, такі як радіочастотна Ехографічна мультиспектрометрія (REMS), використовують ехоімпульсний метод і демострує цікавий потенціал в плані ранньої діагностики або навіть профілактики остеопорозу за допомогою масових скринінгів.

Висновок: QOS-оцінка остеопорозу має деяку фактичну клінічну перевагу, враховуючи співвідношення ефективності, безпечності та інформативності. Однак найбільш перспективні моделі представлені розширеними клінічними дослідженнями з вивчення нових підходів, безпосередньо застосовних до опорних осьовим ділянкам.

Джерело: WCO-IOF-ESCEO,  19 – 22 April, 2018, Krakow, Poland