Остеопороз: що це таке? Інформація для пацієнтів від BMJ

Якщо у вас остеопороз, ваші кістки слабкіші, ніж вони повинні бути і травмуються швидше, ніж зазвичай. Така ситуація найчастіше трапляється серед літніх жінок. Ця інформація в основному стосується питань остеопорозу у жінок.

Якщо в період пост менопаузи, якщо ви травмуєте хребет, стегно або зап'ястя - найбільш вірогідною причиною цього є остеопороз. Є механізми, які можуть сповільнити остеопороз і допомогти захистити ваші кістки. 

Що таке остеопороз?

Кістка - це жива частина вашого тіла, що безперервно оновлюється. Нові кісткові клітини створюються весь час, а старі - руйнуються.

Коли ви молоді, синтез нової кістки випереджає руйнування. Тому, по мірі зростання, як у дитинстві, так і підлітковому віці, ваші кістки стають сильнішими та міцнішими.

Але по ходу старіння кісткова тканина розпадається швидше, ніж утворюється нова. Цей процес починається приблизно у віці 35 років і прискорюється з віком. Але в деяких людей це буває швидше, ніж зазвичай. Тому кістки стають більш тонкими і, швидше ламаються. Розвивається остеопороз.

Остеопороз більш характерний для жінок. Зміни в гормональному статусі при менопаузі прискорюють процес розпаду в кістках. Остеопороз також частіше зустрічається у людей, які приймають стероїдні гормони для лікування інших захворювань.

Лікарі використовують вимірювання під назвою мінеральна щільність кісткової тканини (BMD) для оцінки ступеня тяжкості остеопорозу. В медицині цей показник називають  T-балом. T-бал показує, наскільки щільні ваші кістки в порівнянні з кістками молодих, здорових жінок.

  • T-бал від 1 до - 1 означає, що ваші кістки є нормальними.
  • T-бал від -1 до -2,5 означає, що ваші кістки трохи слабкі. Це називається остеопенія.
  • T-бал нижче -2.5 означає, що у вас остеопороз. T- бал походить від типу сканування кістки, що називається скануванням DXA.

Які симптоми остеопорозу?

Основними симптомами остеопорозу є:

  • Травмування кісток, внаслідок втрати щільності. Ви можете не знати, що у вас остеопороз, поки не травмуєте кістку.
  • Біль у спині, викликаний переломами хребта. Можливо, ви навіть не знаєте, що біль у спині спричинений переломом.
  • Деформація спини (називається кіфоз).

Багато людей ламають кістки без наявності остеопорозу. Але звичайно на це бувають видимі причини (травма). Якщо у вас остеопороз, переломи можуть траплятися без ознак травмування. Наприклад, ви можете зламати стегно, якщо впадете і приземлитеся на нього, в той час як хтось без остеопорозу не зламає його за таких же обставин. Або ви можете зламати зап'ястя, використовуючи руку, щоб зменшити силу удару при падінні.

Кістки, які найчастіше  травмуються у людей з остеопорозом - хребет, стегна та зап'ястя.

Ваш лікар може сказати, що у вас остеопороз просто поспілкувавшись з вами та вивчивши  історію вашої хвороби. Але вам, мабуть, буде потрібно сканування DXA, щоб встановити точний діагноз.

Якщо у вас остеопороз або остеопенія, вам, імовірно, запропонують регулярне сканування DXA, щоб лікарі могли стежити за динамікою розвитку цих патологічних станів.

Що може статися зі мною?

Якщо у вас остеопороз, ви повинні турбуватися про своє майбутнє. Але, хоча це й правда, що шанс перелому у вас вищий, ніж у більшості людей, це не означає, що це з вами обов'язково станеться.

Вжиття заходів для запобігання падінню, добре харчування, прийом правильних добавок та правильного медикаментозного лікування, призначеного лікарем, може зменшити шанс перелому.

Важливо робити все можливе, щоб запобігти травмуванням, особливо це стосується людей похилого віку. Тому що деякі переломи, особливо в ділянці стегна, можуть ускладнити якість життя та можливість самостійно виконувати звичайні вправи.

Де отримати додаткову допомогу

Як і в багатьох країнах, можуть існувати благодійні організації та групи підтримки, які можуть допомогти з порадами, інформацією та підтримкою. Наприклад, у Великобританії Національне товариство з остеопорозу (www.nos.org.uk) є благодійною організацією, яка працює над покращенням діагностики, профілактики та лікування остеопорозу та переломів, зумовлених остеопорозом.

Ваш лікар може розповісти вам про організації та групи підтримки у вашому регіоні.