Найпоширеніші запитання

  • До якого лікаря звернутись для перевірки на остеопороз?

    Діагностикою і лікуванням остеопорозу можуть займатись лікарі різних спеціальностей: ревматологи, травматологи, ендокринологи, гінекологи-ендокринологи, неврологи. Ви можете скористатись інформацією на нашому сайті щодо тих лікарів, які спеціалізуються на лікуванні остеопорозу

  • Де можна пройти обстеження на денситометрі?

    Ви можете скористатись інформацією на нашому сайті за посиланням

  • Які аналізи потрібно здавати для встановлення діагнозу остеопороз?

    Для встановлення діагнозу «остеопороз», перш за все, потрібні дані денситометрії. Для уточнення діагнозу та схеми лікування, а також для виключення інших захворювань лікарю можуть знадобитись результати деяких лабораторних аналізів: загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, біохімія крові – вміст кальцію, фосфору, креатиніну, лужної фосфатази, АСТ, АЛТ, 25(ОН)D (показник метаболізму вітаміну D).

  • Чи є в Україні державний Центр лікування остеопорозу?

    Так, є. «Центр остеопорозу»  знаходиться в Інституті геронтології  ім. Д. Ф. Чеботарьова НАМН України (м.Київ, вул. Вишгородська, 67)

  • Чи може остеопороз бути в молодому віці?

    Так, може, оскільки причинами остеопорозу можуть бути як вікові зміни, так і інші, незалежні від віку, фактори: генетичні аномалії, прийом деяких ліків, захворювання органів травлення, гормональні зміни та інше. Детальніше про це можна прочитати тут

  • Остеопороз і остеоартроз – це одне й те ж саме?

    Ні, це різні захворювання. Остеопороз – це зменшення мінеральної щільності кісток, а остеоартроз – це захворювання суглобів, при якому, в першу чергу, пошкоджуються хрящові тканини поверхонь суглобів.

  • Як часто потрібно проходити денситометрію?

    Денситометрія використовується первинно для діагностики захворювання, а потім раз на рік – для контролю ефективності лікування. За наявності факторів ризику рекомендовано щорічно проходити таке обстеження, щоб попередити розвиток або прогресування хвороби.

  • Скільки часу триває лікування остеопорозу?

    Ефект від лікування остеопорозу починає проявлятись за 6-12 місяців:спочатку –  зниженням темпу руйнування кісток (оцінюється лабораторними показниками), потім – збільшенням щільності кістки (оцінюється денситометрією). В залежності від причин і виду остеопорозу лікування може тривати до декількох років (5 і більше). І для того, щоб воно було ефективним, необхідно притримуватись режиму прийому ліків та рекомендованої дієти, а також виконувати комплекс фізичних вправ, які призначив лікар. Слід зазначити, що сучасні форми бісфосфонатів можна приймати раз на місяць або навіть раз на декілька місяців, тому лікування буде необтяжливим.

  • При яких значеннях рівня кальцію в крові потрібно починати приймати його у вигляді добавок або ліків?

    Рівень кальцію в крові – це не показник його вмісту в кістках, тому зазвичай лікарі не вважають даний аналіз інформативним для діагностики остеопорозу. Для того, щоб оцінити наявність або ступінь можливого дефіциту кальцію, необхідно прорахувати кількість кальцію, яку отримуємо з їжею, і порівняти її з рекомендованою для свого віку нормою. Можна скористатись функцією «Калькулятор кальцію» на сайті . Якщо кількість кальцію, яку Ви отримуєте з їжею, недостатня, можна включити до раціону відповідні дієтичні добавки

  • Чи можливим є звикання до бісфосфонатів при лікуванні остеопорозу? Чи потрібно їх міняти?

    Чим лікуватись і протягом якого терміну, визначає лікар в залежності від виду остеопорозу та індивідуальних особливостей пацієнта. Зазвичай, наприклад, при постменопаузальному остеопорозі спочатку призначають таблетовані форми бісфосфонатів, а при неможливості їх прийому – внутрішньовенні ін’єкції. Щороку проводять контрольну денситометрію, і, якщо є позитивна динаміка, схему лікування не змінюють. При недостатній ефективності лікар може змінити призначення.

  • Як довго при остеопорозі потрібно приймати кальцій і вітамін D?

    Достатній рівень споживання кальцію і вітаміну D – обов’язкова умова ефективного лікування остеопорозу. Тому протягом всього терміну лікування необхідно слідкувати за цими показниками і занеобхідності включати до раціону відповідні дієтичні добавки.

  • Чому зазвичай лікарі призначають одночасно кальцій і вітамін D3?

    Тому що вітамін D3 необхідний на всіх етапах засвоєння кальцію і за його дефіциту метаболізм кальцію є неповноцінним.

  • Цукровий діабет може бути причиною остеопорозу?

    Так, цукровий діабет – один із факторів ризику розвитку остеопорозу. Особливо це стосується цукрового діабету I типу, за наявності якого спостерігається порушення утворення і активності клітин, відповідальних за формування кісткової маси.

  • Остеопороз – це спадкова хвороба?

    Так, наявність у когось із близьких родичів остеопорозу – дуже вагомий фактор ризику. 

  • Як перевірити, чи є в тебе остеопороз? Які перші симптоми остеопорозу?

    Специфічних симптомів, які б вказували саме на остеопороз, на жаль, не існує, тому людина може не відчувати себе хворою, аж поки захворювання не проявить себе переломом. Для того, щоб перевірити, наскільки саме для Вас актуальна загроза остеопоротичних переломів, необхідно в першу чергу  перевірити себе на наявність факторів ризику та приділити увагу профілактиці остеопорозу, що включає в себе споживання достатньої кількості кальцію та вітаміну D, фізичну активність). При наявності хоча б одного з факторів ризику – необхідно регулярно (1 раз на рік) проходити обстеження (денситометрію) і консультуватись з лікарем щодо отриманих результатів. Якщо є необхідність лікування – не переривати його та ретельно виконувати рекомендації лікаря.