Опитувальник FRAX®

FRAX®  це опитувальник для оцінки ризику перелому кісток протягом наступних 10 років (розроблений ВООЗ в 2008 р.), який враховує клінічні фактори ризику і мінеральну щільність кісткової тканини (при наявності даних денситометрії). 

 

Якщо остеопороз вже діагностований (за даними денситометрії та/або при наявності остеопоротичного перелому), оцінка ризику перелому за допомогою FRAX® не обов'язкова.

 

Але при остеопенії або при неможливості провести денситометрію у жінок від 40 років і чоловіків від 50 років і старше, саме опитувальник FRAX® дає можливість визначити "поріг" лікування - тобто ті значення % ризику перелому, які потребують призначень антиостеопоротичної терапії. 

 

Розрахунок проводиться миттєво, може бути роздрукований і включений в історію хвороби.

Найбільш об'єктивного результату оцінки вірогідності перелому можна досягти за умови додавання до опитувальника результатів денситометрії, а саме показника мінеральної щільності кісткової тканини (Т-показника).

 

Алгоритм роботи з опитувальником FRAX®:

  1. Внести дані пацієнта. Якщо є показники денситометрії, вибрати опцію "Т-показник" і внести відповідне значення, використовуючи формат "-2.1" (як приклад), далі натиснути кнопку "Розрахувати". При відсутності досліджень  денситометрії, зробіть розрахунок без внесення цих даних.
  2. Результатом підрахунку є 2 цифри, які відображаються в окремих білих "полях" червоної таблиці результату. Перша цифра показує 10-річний загальний абсолютний ризик основних остеопоротичних переломів - переломів стегна, передпліччя, плеча і хребта (англ. "major osteoporotic"), друга - окремо абсолютний ризик перелому стегна (англ. "hip fracture"). 
  3. На підставі першого значення (загального абсолютного ризику основних остеопоротичних переломів) за допомогою таблиці або графіка (див.нижче) можна визначити необхідність початку медикаментозної терапії. 

 

СКОРИСТАТИСЬ FRAX®

 

Антиостеопоротична медикаментозна терапія призначається:

  • При наявності остеопенії і значенні показника FRAX® від "порогу лікування" (другий стовпчик таблиці "Українська модель FRAX®") і вище.
  • При відсутності даних денситометрії та значенні показника FRAX® від "верхньої межі" (третій стовпчик таблиці) і вище.

 

Наприклад, для пацієнтки віком 50 років з остеопенією (за даними денситометрії) антиостеопоротичне лікування, згідно "Української моделі FRAX®", має призначатись при значенні FRAX® 6,7% і вище, а при відсутності даних денситометрії - при значенні FRAX® 8,1% і вище.

 

Таблиця "Українська модель FRAX®" (джерело: https://osteoporos.com.ua/uk/frax-v-ukraine)

 

Вік (роки)

Нижня межа (%)

“Поріг” лікування (%) 

Верхня межа (%)

40

2.4

5.5

6.6

45

2.7

6.1

7.3

50

3.1

6.7

8.1

55

3.5

7.5

9.1

60

4.0

8.3

10

65

4.4

8.8

11

70

5.0

9.6

12

75

6.0

11

13

80

6.7

11

13

85

6.9

11

13

90

6.0

10

12

 

Моделі FRAX® розроблені на основі результатів популяційних досліджень, проведених в Європі, Північній Америці, Азії та Австралії. У вдосконаленому вигляді інструмент FRAX® комп'ютеризований і представлений на сайті Університету Шеффілда. На сайті також є адаптована україномовна версія з моніторингом показників по Україні. Для постійного службового користування можна скачати спрощені паперові версії.