четвер, 31 жовтня 2024 11.07

Ібандронова кислота ефективна для лікування остеопорозу у пацієнток з цукровим діабетом

Ефективність терапії бісфосфонатами у жінок з остеопорозом у постменопаузі з діабетом та без нього: проспективне дослідження.

Efficacy of bisphosphonate therapy on postmenopausal osteoporotic women with and without diabetes: a prospective trial.

Jinyoung Kim et al. BMC Endocr Disord. 2022; 22: 99.

Джерело: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9004203/

 

Бісфосфонати знижують рівень остеокальцину шляхом пригнічення активності остеокластів, а остеокальцин пов'язаний із секрецією інсуліну та чутливістю до нього.

Тому виникало занепокоєння, що терапія бісфосфонатами може негативно вплинути на метаболізм глюкози або терапія бісфосфонатами може бути неефективною у пацієнток з цукровим діабетом.

В рамках багатоцентрового, проспективного клінічного дослідження з відкритим дизайном було проаналізовано дані лікування 104 пацієнток віком від 55 років, з встановленим діагнозом «остеопороз» (за даними денситометрії).

Пацієнтки отримували ібандронову кислоту таблетки 150 мг 1 раз на місяць, протягом 12 місяців. 

Тривалість цукрового діабету (ЦД) 2 типу в групі діабетиків (49 пацієнток) становила в середньому 12 років. Методи лікування ЦД 2-го типу варіювалися від монопрепаратів до застосування інсуліну.

Результати дослідження

 

Рис.1. Приріст мінеральної щільності кісткової тканини (МЩКТ) після 1 року лікування ібандроновою кислотою (таблетки 150 мг 1 раз на місяць).

Рисунок 1

Ібандронова кислота позитивно впливає на МЩКТ.

При цьому не спостерігалося суттєвої різниці в змінах МЩКТ та пригнічення маркерів обміну кісткової тканини між групами діабетиків і недіабетиків.

Рис.2. Відсоткова зміна маркерів обміну кісткової тканини протягом 1 року лікування ібандроновою кислотою (таблетки 150 мг 1 раз на місяць).

Рис 2

Рівень маркерів обміну кісткової тканини значно знизився вже через 6 місяців після лікування (p  <0,001).

Ступінь зниження через 6 місяців у групах без діабету та діабету становив 58,1% проти 48,6% (p  = 0,09) для C-кінцевого телопептиду колагену I типу (CTx) і 54,9% проти 51,1% (p  = 0,19) для проколагену типу 1 N-кінцевого пропептиду (P1NP) відповідно. 

Зміни метаболізму глюкози до та після лікування в групі діабетиків

рис 3

 

Висновки:

  1. Не спостерігалося суттєвої різниці в змінах МЩКТ та пригнічення маркерів обміну кісткової тканини між групами діабетиків і недіабетиків.
  2. Рівень глюкози натщесерце та HbA1c у пацієнтів з цукровим діабетом істотно не відрізнялися до та після лікування.
  3. З точки зору безпеки, частка пацієнток, які припинили участь у дослідженні, була майже однаковою в обох групах, і не було істотної різниці в частоті побічних ефектів між групами.

Щомісячний пероральний прийом ібандронату може бути безпечним і ефективним терапевтичним варіантом у пацієнтів з остеопорозом у постменопаузі та цукровим діабетом 2 типу.

 

Ібандронова кислота, таблетки 150 мг:

БОНАПУР (таблетки, №1)

ІБАНДРОНОВА КИСЛОТА-ВІСТА (таблетки, №3)

 

Ібандронова кислота, розчин для ін'єкцій 3 мг:

БОНЕВІСТА