вівторок, 13 квітня 2021 12.46

Зміни в антиостеопоротичній терапії при вакцинації від COVID-19

В березні 2021 р. опубліковані «Спільні вказівки щодо вакцинації проти COVID-19 та лікування остеопорозу від Американського товариства з досліджень кісток та мінералів (ASBMR), Американської асоціації клінічної ендокринології (AACE), Ендокринного товариства, Європейського товариства кальцинованих тканин (ECTS), Міжнародного фонду остеопорозу (IOF) та Національного фонду остеопорозу (NOF)». 

Джерела:

https://bit.ly/2PXvk6B

https://bit.ly/3tgjZge

 

Наведені нижче вказівки створені для допомоги клініцистам у веденні пацієнтів з остеопорозом, які отримують вакцинацію проти COVID-19. Рекомендації ґрунтуються, насамперед, на думці експертів, так як глобальних досліджень з цього приводу наразі ще немає.

 

Загальні рекомендації

  1. Не потрібно розставляти пріоритети пацієнтам з остеопорозом для вакцинації проти COVID-19, оскільки остеопороз не може збільшити ризик зараження COVID-19 або пов'язаних з ним ускладнень.
  2. Під час та після прийому вакцини проти COVID-19 пацієнти повинні продовжувати підтримувати загальні заходи щодо здоров’я кісток (добавки кальцію та вітаміну D, фізичні вправи та підтримка збалансованого харчування) без перерв.
  3. Немає доказів того, що терапія остеопорозу збільшує тяжкість інфекції COVID-19, змінює перебіг захворювання або перешкоджає ефективності або побічним ефектам вакцинації проти COVID-19.

 

Термін прийому ліків та вакцинація проти COVID-19 у пацієнтів з остеопорозом

Стандартні схеми остеопорозу можуть бути змінені на період вакцинації проти COVID-19.

 

Ліки

Рекомендація

Докази

Пероральні бісфосфонати (алендронат, ризедронат та ібандронат)

Продовження лікування пероральними бісфосфонатами, без перерв та затримок.

Пероральні бісфосфонати рідко викликають реакції гострої фази, і немає доказів того, що вакцинація від COVID-19 призведе до непереносимості бісфосфонатів або що лікування бісфосфонатами знизить ефективність вакцини від COVID-19.

 

Внутрішньовенні бісфосфонати (золедронова кислота та ібандронат)

Тижневий інтервал між внутрішньовенною інфузією бісфосфонатів та вакцинацією проти COVID-19, щоб розрізнити передбачувані реакції гострої фази від лікування та вакцини.

Немає доказів того, що одночасне введення знижує ефективність або змінює профіль побічних ефектів внутрішньовенних бісфосфонатів та вакцини від COVID-19.
Однак клініцисти повинні враховувати, що постінфузійні реакції із середньою тривалістю 3 дні після інфузії є відомим побічним ефектом внутрішньовенних бісфосфонатів; а реакції гострої фази - побічний ефект вакцин проти COVID-19. 

 

Деносумаб

Інтервал від 4 до 7 днів між введенням деносумабу та вакцинацією від COVID-19 або ін’єкція деносумабу в протилежну руку, живіт або стегно, якщо застосовувати одночасно.

Існує можливість реакцій на місці ін’єкції з деносумабом та вакциною від COVID-19.
Однак, деносумаб не слід відкладати або припиняти лікування більше 7 місяців через підвищений ризик переломів хребців, якщо лікування затримується або припиняється.

 

Терипаратид або абалопаратид

Продовження лікування терипаратидом та абалопаратидом без перерви у пацієнтів, які отримують вакцинацію проти COVID-19.

Немає доказів підвищеного ризику зараження, імуномодулюючих ефектів або реакцій гострої фази з терипаратидом та абалопаратидом. Хоча обидва ці способи лікування можуть викликати місцеві реакції у місці ін’єкції, їх зазвичай не вводять там же, де і вакцину від COVID-19 (тобто в верхню частину руки).

 

Ромосозумаб

Інтервал від 4 до 7 днів між вакцинацією ромосозумабом та COVID-19 або ін’єкцією ромосозумабу в живіт (≥2 дюйма від пупка) або стегно, якщо застосовувати його одночасно.

 

Реакції на плечі (біль, набряк та еритема) є побічними ефектами як ромосозумабу, так і вакцини від COVID-19.

 

Ралоксифен

Продовження лікування ралоксифеном у пацієнтів з остеопорозом, які отримують вакцину проти COVID-19.

 

Невідомі взаємодії між ралоксифеном та вакцинами проти COVID-19.