вівторок, 11 серпня 2020 14.32
Профілактика остеопорозу
Те, що будь-яку хворобу легше попередити, ніж вилікувати, – відомий факт. Наприклад, остеопороз. Це одне з “мовчазних” захворювань. Воно дається взнаки вже на пізніх стадіях та має катастрофічні наслідки.
Профілактика остеопорозу: вбережіть себе від його головної причини – дефіциту кальцію в організмі.
Які профілактичні заходи потрібні?
- Дотримуватися норм надходження кальцію в організм. Дорослим людям віком від 19 до 50 років потрібно щоденно не менше ніж 1000 мг кальцію, а старшим – принаймні 1200 мг. Під час менопаузи жіночому організму необхідно більше кальцію. Як дізнатися, чи є у Вас дефіцит цього важливого мінералу? Порахуйте кількість кальцію, що надходить з їжею, та порівняйте його з нормою. Розділ “Калькулятор кальцію” на нашому сайті Вам стане в пригоді. Якщо Ваш раціон не дає організму достатньої кількості цього макроелемента, виправити ситуацію допоможуть препарати, які містять кальцій, та дієтичні добавки. Деякі з них мають у своєму складі речовини, що беруть участь у метаболізмі кальцію.
- Підтримувати достатній рівень вітаміну D в організмі. Він дуже необхідний для повноцінного засвоєння кальцію. Одна його частина потрапляє до організму з рибою, яйцями, печінкою, а інша – з ультрафіолетовими променями. Восени і взимку, коли мало сонячних днів, для профілактики остеопорозу приймайте вітамін D у капсулах або пігулках – окремо чи разом з кальцієм.
- Мати збалансоване харчування. Вживайте щоденно 1–1,2 г білка на 1 кг маси тіла. Обмежте споживання солі й кави. Ці продукти знижують масу кісткової тканини і викликають остеопороз, оскільки із сечею виводиться більше кальцію.
- Підтримувати оптимальну масу тіла. Занадто худорляві люди страждають остеопорозом частіше, ніж пишні. Це пояснюється тим, що жирова клітина виробляє гормони, які стимулюють розвиток кісткової тканини.
- Пам'ятати про фізичні навантаження. Вони важливі для зменшення втрат кісткової тканини, профілактики падінь, розвитку вестибулярного апарату, реабілітації після переломів. Рекомендовані види спортивних занять: скандинавська ходьба, аеробні вправи, гімнастика.
- Щороку проходити обстеження на денситометрі. Для профілактики та лікування остеопорозу важливо контролювати стан кісткової тканини, особливо у разі підвищеного ризику (в людей літнього віку, у жінок під час клімаксу та ін.).
- Відмовитися від шкідливих звичок. Алкоголь і тютюновий дим негативно впливають на засвоєння кальцію. Крім того, у стані алкогольного сп'яніння людина більше ризикує впасти.
Головне, що потрібно розуміти, – профілактику остеопорозу варто проводити комплексно, не нехтуючи жодним із пунктів. Інакше ефекту не буде.