вівторок, 11 серпня 2020 16.04

Причини і фактори ризику розвитку остеопорозу

В основі розвитку остеопорозу – зниження кісткової маси. Його поява обумовлена дисбалансом між регенерацією (утворенням) та резорбцією (розсмоктуванням) кістки. У здоровому організмі ці процеси перебувають у рівновазі. Баланс може порушуватися через метаболічні захворювання, гормональні розлади та інші негативні фактори. Причин розвитку остеопорозу досить багато. Фахівці виокремлюють ряд показників, які викликають остеопоротичні зміни в кістках. 

 

До головних факторів ризику розвитку остеопорозу належать:

  • неправильне харчування (насамперед недостатнє вживання кальцію і вітамінів D3, K2, необхідних для його засвоєння, а також магнію);
  • порушення метаболізму (зокрема фосфорно-кальційного обміну) та ендокринні патології;
  • рання менопауза, порушення менструального циклу;
  • захворювання органів травлення (порушення всмоктування, постійні діареї, ферментна недостатність тощо);
  • ревматологічні хвороби (ревматизм, системний червоний вовчак та ін.);
  • тривале або часте вживання деяких ліків (кортикостероїдів, протипухлинних, гормональних, протисудомних засобів тощо);
  • деякі інші патологічні стани (алкоголізм, ВІЛ, анорексія та ін.). 

 

До того ж виокремлюють так звані категорії ризику – групи людей, у яких остеопороз з'явиться найвірогідніше, навіть за відсутності вищенаведених причин:

 

  • Люди, старші 50 років. Остеопороз частіше зустрічається серед осіб літнього віку, тому що він розвивається під час природного старіння, особливо інтенсивно – після менопаузи в жінок. По закінченню менструального циклу яєчники припиняють виробляти естрадіол – гормон, який “утримує” кальцій у кістках. У чоловіків цю функцію виконує тестостерон, його рівень в організмі теж знижується після 65 років. Однак значення мають не лише гормональні зміни, а й природні вікові метаболічні перетворення. З віком клітини-остеобласти, що відповідають за утворення кісткової тканини, отримують менше й менше поживних речовин. Це зменшує їх активність і врешті підсилює процеси руйнування кістки. Але хоча старість – головний фактор ризику розвитку остеопорозу, підвищена крихкість кісток може трапитися і в молодому віці
  • Жінки. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, на остеопороз хворіє кожна третя жінка. Ідеться про те, що чарівна стать має нижчу кісткову масу порівняно з чоловіками. А після того, як настає клімакс, втрати кісткової маси збільшуються. 
  • Представники “білої” та “жовтої” рас. Європеоїдів та монголоїдів остеопороз вражає частіше, ніж людей негроїдної раси. 
  • Люди, які ведуть малорухомий спосіб життя. Мінералізація та щільність кісток у фізично активних людей на 30% більші, ніж у малорухомих. Причиною виникнення остеопоротичних ознак може стати відсутність фізичних навантажень на кістки. Отже, остеопороз розвивається у людей, які тривалий час не рухаються через хворобу (інсульт, травму тощо). 
  • Люди з дефіцитом ваги (з індексом маси тіла нижче 19 кг/м²). За статистикою, надто худі люди страждають остеопорозом частіше, ніж пишні. Це пояснюється тим, що жирова тканина бере участь у синтезі гормонів, які необхідні для оновлення кісткової тканини. 
  • Курці. У похилому віці завзятий курець має щільність кісток на 10% нижче порівняно з його однолітками, які не палять. 

 

Перераховані категорії та фактори ризику розвитку остеопорозу – це випадки, за яких першочергово рекомендовано пройти обстеження на денситометрі (спеціальному приладі для вимірювання щільності кісток). Остеопороз недарма назвали “мовчазною хворобою” – він може нічим про себе не заявити до першого перелому. Погодьтеся, краще попередити захворювання і почати лікування без симптомів, заздалегідь.