вівторок, 11 серпня 2020 16.10

Ознаки остеопорозу

Найчастіше, на жаль, остеопороз виявляють вже після того, як трапився перелом, тому що більшість людей із груп ризику розвитку остеопорозу (жінки та чоловіки після 50 років) не проходить обстеження вчасно. Найімовірніше, вони заспокоюють себе відсутністю перших сигналів остеопорозу. Вони забувають про те, що хворобу недарма називають “мовчазною”: вона протікає без симптомів. Найбільш правильну відповідь на питання, є остеопороз чи ні, дає денситометрія – надійний нетравматичний метод визначення мінеральної щільності кісток. Результати дослідження подаються у вигляді показника T, який вказує, наскільки щільність кістки у пацієнта відрізняється від нормального значення. Наприклад, значення показника Т=-1,5 пояснюється таким чином: у клієнта щільність кісток менша на 1,5 пункта, ніж у здорових людей, а значення Т=1,1 – щільність кісток вища за норму. 

Так коли ставлять діагноз “остеопороз”? Відповідно до прийнятої класифікації, остеопороз може бути, якщо показник Т становить -2,5 і менше (наприклад, -3, -3,2 тощо). Якщо показник Т, за даними денситометрії, лежить у межах від -1 до -2,5, це може вказувати на наявність остеопенії – некритичного зниження мінеральної щільності кісток. Це ще не ознака остеопорозу, але такий стан уже свідчить про необхідність профілактики.

Для хворих, які знехтували рекомендаціями, симптомом остеопорозу може стати, скажімо, компресійний перелом хребця. Дивно, та навіть у цьому випадку не всі звертаються до лікаря, адже такому перелому не завжди передує падіння – він може трапитися внаслідок різкого нахилу, підняття вантажу і навіть відкашлювання. Такі переломи хребців досить часто не діагностуються впродовж тривалого часу і виявляються випадково. Вони можуть супроводжуватися болем, дискомфортом, відчуттям слабкості у спині та іншими симптомами, які хворий пояснює звичайною перевтомою або “радикулітом”. Компресійні переломи хребців під час остеопорозу найчастіше виникають у грудному та поперековому відділах хребта.

Коли ж потрібно звернутися до лікаря?

Окрім названих симптомів, клінічними проявами остеопорозу можуть бути:

  • перерозтягнення шиї;
  • порушення вдиху, біль у серці, печія;
  • остеоартрит кульшового суглоба;
  • відчуття важкості між лопатками;
  • зменшення обсягу грудної та черевної порожнин;
  • зниження росту понад 4 см тощо.


Якщо Ви маєте будь-яку з цих ознак, Вам потрібно відразу звернутися до лікаря і зробити рентген. Далеко не кожен фахівець, маючи знімок, визначить перші ознаки остеопорозу, і не всім лікарям спадає на думку можливість його розвитку. Нерідко трапляється, що хворого відправляють на денситометрію лише після другого чи навіть третього перелому. Однак на основі результатів рентгену можна зробити хоча б припущення щодо діагностики остеопорозу. Досвідчений рентгенолог помітить специфічні остеопоротичні маркери (наприклад, підвищену прозорість на рентгені, зменшення чи відсутність поздовжньої покресленості кілець хребта). Але вся проблема в тому, що рентгенологічні ознаки – далеко не перші сигнали остеопорозу: вони з'являються тоді, коли 30–50% кісткової маси вже втрачено! Ось чому так важливо вчасно звернутися до клініки для проходження сучасного, надійного і точного профілактичного (!) обстеження, щойно Ваш вік досягнув позначки “50 років” або з'явилися інші фактори ризику.