вівторок, 11 серпня 2020 16.18
Лікування остеопорозу
Остеопороз – це захворювання обміну речовин, що характеризується зменшенням кісткової маси, через що кістки стають більш крихкими. Зниження їх щільності викликає високий ризик переломів, які можуть трапитися за мінімальної травми – наприклад, внаслідок падіння з висоти власного зросту, трясіння під час їзди, підняття вантажу вагою близько 10 кг чи навіть під час невдалого нахилу. Лікування остеопорозу спрямоване на зниження ризику появи остеопоротичних переломів.
Найпоширеніші з них:
– компресійні переломи хребта;
– переломи шийки стегна (50% пацієнтів стають інвалідами);
– перелом променевої кістки.
Залежно від причини появи остеопороз поділяють на первинний і вторинний. Первинний остеопороз буває двох типів: постменопаузальний (розвивається в жінок після клімаксу внаслідок гормональних змін) та сенільний (зустрічається як у чоловіків, так і у жінок літнього і похилого віку). Вторинний остеопороз – це ускладнення якогось захворювання (наприклад, ендокринного, ревматичного, гастроентерологічного) чи медикаментозного лікування. Він розвивається незалежно від віку і статі.
Остеопороз може відрізнятися ще й своїм місцезнаходженням: обмежуватися однією кісткою (локальний чи осередковий), охоплювати кілька кісток, які розміщені поруч (регіонарний остеопороз), чи вражати всю кісткову систему (системний чи дифузний остеопороз).
Чи лікується остеопороз? – Так. Інше питання – чи можна повністю позбавитися цього захворювання і відновити втрачену кісткову масу? На пізній стадії, на жаль, це практично неможливо. Лікування остеопорозу повинно припинити його подальший розвиток і допомогти уникнути переломів надалі. Саме тому важливо пройти огляд на спеціальному приладі та виявити “мовчазну” хворобу якомога швидше. Денситометрія – найбільш сучасний і надійний спосіб обстеження кісткової маси.
Діагностикою і лікуванням остеопорозу можуть займатися лікарі різноманітних спеціалізацій залежно від особливостей його перебігу. Наприклад, за умови супутніх ревматичних захворювань пацієнта зазвичай спостерігає ревматолог, за наявності серйозного перелому – травматолог, а лікування остеопорозу в жінок похилого віку після клімаксу – компетенція гінеколога й ендокринолога. Незалежно від того, до якого лікаря потрапляє хворий, йому необхідно озброїтися терпінням, адже чудодійної пігулки від цього “підступного” захворювання немає. Проте є алгоритм комплексного лікування, виконання якого гарантує гідний результат.
Ефективне лікування остеопорозу об’єднує:
- Медикаментозну терапію. Зазвичай фахівці призначають пацієнтам анальгетики, а також ліки та дієтичні добавки для поліпшення мінералізації кісток (кальційвмісні засоби, вітамін D3 тощо).
- Збалансоване харчування. Хворому потрібно:
– додати до свого раціону продукти, багаті на білок, а також вітаміни й мікроелементи для зміцнення кісток;
– обмежити вживання солі й кави, оскільки вони підсилюють виведення кальцію з організму;
– відмовитися від шкідливих звичок (алкоголю, паління).
- Спеціальну лікувальну гімнастику та фізичні тренування. Головне завдання вправ – зміцнення м'язового каркасу і створення помірних навантажень на кістки, зокрема кульшового суглоба. За даними досліджень, мінералізація та щільність кісток у фізично активних людей на 30% більші, ніж у малорухливих.
- Профілактику падінь. Пацієнту потрібно дуже уважно пересуватися, особливо взимку.
- Щорічне проходження денситометрії. Дані такого обстеження дозволяють контролювати динаміку змін показника щільності кісткової маси та коригувати лікування остеопорозу в разі необхідності.