четвер, 20 лютого 2020 17.45

УЗ-денситометрична система Sunlight Omnisense – релевантна і надійна для визначення щільності кісткової структури в різних ділянках скелету

Денситометрія (вимірювання щільності кісткової структури) – загальновизнаний метод для встановлення діагнозу «остеопороз». Але, оскільки при остеопорозі спостерігається неоднорідність щільності кісток в різних ділянках скелета, для достовірності необхідно проводити вимірювання одночасно в декількох ділянках. З цією метою може успішно використовуватись новий багатоділянковий кількісний ультразвуковий пристрій Sunlight Omnisense 7000 S (Sunlight Ultrasound Technologies, Ізраїль).


Було зроблено аналіз досліджень з визначення мінеральної щільності кісток у 2534 здорових жінок та у 2213 жінок із діагнозом «остеопороз» в періоди менопаузи. Обстеження жінок проводилось в США, Канаді, Ізраїлі, Греції та Британії.


В кожному з досліджень було відмічено, що метод ультразвукового вимірювання за допомогою Sunlight Omnisense 7000 S може з великою надійністю і релевантністю використовуватись для визначення щільності кісткової тканини, так як:

  • Має достатню точність для дослідження стану скелету.
  • Дає можливість вимірювання на кількох ділянках скелету (фаланги пальців, променева кістка, великогомілкова кістка, плюснева кістка).
  • Отримані показники корелюють з даними визначення мінеральної щільності за допомогою рентген-денситометрії.
  • Аналогічно рентген-денситометрії, високоточно виявляє залежні від віку зміни кісток та поширеність остеопорозу.
  • Це швидкий і безпечний метод, який може проводитись за необхідності різним категоріям пацієнтів.


Короткий огляд використаних джерел:

Багатоділянкове кількісне ультразвукове дослідження: точність, вікові та менопаузальні зміни, індикація переломів та еквівалентність Т-критерію двоенергетичній рентгенологічній абсорбціометрії.


Knapp K.M., Blake G.M., Spector T.D., Fogelman I.


Мета:
У цьому дослідженні було оцінено клінічну корисність нового багатоділянкового ультразвукового приладу, здатного вимірювати швидкість звуку (SOS) на фаланзі, променевій, великогомілковій та плюсневій кістках.


Методи:
Оцінювали коротко- та довгострокову точність in vitro та in vivo, референтні дані були отримані від 409 здорових жінок європеоїдної раси (236 передменопаузальних та 173 постменопаузальних), а зміни, пов'язані з віком та менопаузою, розраховувались методом лінійної регресії. Індикацію переломів оцінювали, використовуючи дані 109 жінок з переломами хребців та коефіцієнти шансів, скориговані за віком, розраховані для кожного зниження стандартного відхилення при вимірюванні SOS. Обчислювали кореляцію між значенням SOS та мінеральною щільністю кісток (МЩК) хребта та стегнової кістки. Еквівалентність T-критеріїв та МЩК досліджувалася разом із поширеністю остеопорозу за критеріями ВООЗ. Короткочасна точність in vivo, стандартизована в одиницях Т-критерію, становила від 0,14 до 0,33, а довгострокова стандартизована точність - 0,35-0,65.


Результати


Постменопаузальна вікова втрата кісткової щільності, виражена щорічною зміною Т-критерію, становила від 0,040 до 0,089 для SOS та 0,053 до 0,066 для МЩК, тоді як пов'язана з менопаузою річна втрата становила від 0,036 до 0,094 для SOS і 0,050 до 0,074 для МЩК. Кореляції між SOS на різних ділянках коливалися від r = 0,24 до 0,55, а між SOS та МЩК – від r = 0,12 до 0,47. Коефіцієнт ризиків (і 95% довірчий інтервал) для зниження SOS на 1 стандартне відхилення (СВ) при переломі становив 2,0 (1,22 до 3,23) для фаланги; 1,5 (1,01 - 2,24) - для плюсневої кістки; 1,4 (1,03 до 1,99) - для променевої і 1,2 (0,87 до 1,66) - для великогомілкової кістки. Коефіцієнт шансів для МЩК в тій самій групі населення коливався від 2,6 до 4,8 (1,70 до 8,29). Поширеність остеопорозу, визначена Т ≤ 2,5, у віковому діапазоні 60-69 років становила від 7,1% до 20,6% для SOS та від 6,4% до 12,1% для МЩК.


Висновки


Дане дослідження продемонструвало, що багатоділянкове ультразвукове дослідження має достатню точність для дослідження стану скелету, здатне диференціювати жінок до і після менопаузи та жінок з переломами хребців, має еквівалентність між Т-критерієм та МЩК та є багатообіцяючою новою методикою оцінки кісткового стану на клінічно важливих ділянках.


Посилання на оригінальне джерело: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11446561

Довідкова база даних щодо вимірювання швидкості звуку за допомогою нового кількісного багатоділянкового ультразвукового пристрою.


Weiss M., Ben-Shlomo A.B., Hagag P., Rapoport M.


Мета:
Неоднорідність кісткової структури в різних ділянках скелета при остеопорозі є аргументом для оцінки декількох ділянок. Sunlight Omnisense (Sunlight Ultrasound Technologies, Ізраїль) – це прилад, який вимірює швидкість звуку (SOS) на периферичних скелетних ділянках.


Методи:
В цьому дослідженні описано довідкову базу даних SOS для променевої кістки (RAD), великогомілкової кістки (TIB), плюсневих кісток (MTR) та фаланг (PLX). База даних була отримана від 1521 здорових ізраїльських жінок (вік 20-90 років) з 2051 респондентів. SOS вимірювали на PLX у 97,6% учасників, TIB – у 96,4%, RAD – у 93,6% на та MTR – у 85,1%; у 0,5% пацієнток вимірювання виявилось неможливим.


Результати


Коефіцієнт варіації був найнижчим на RAD і у всіх випадках становив менше 1%. Максимальна SOS на трьох ділянках була відмічена для вікової групи 35-45 років (RAD 4169 м/с, MTR 3663 м/с, PLX 4047 м/с відповідно), а на TIB – у віковій групі на 10 років молодше (3939 м/с). В період перименопаузи (вік 46-55 років) SOS у всіх випадках була нижчим у постменопаузі, ніж у пременопаузі (p <0,05). Одразу після менопаузи SOS щорічно знижувалась: на 16, 34, 37 та 13 м/с на RAD, PLX, MTR та TIB відповідно. Середньовікові стратифіковані значення SOS на різних ділянках вимірювання сильно корелювали з популяційним рівнем (0,96-0,99), але менше – з індивідуальним рівнем (0,40-0,57). Таким чином, багатоділянкові вимірювання SOS кращі за одноділянкове. Після 79 років середнє значення Т-критерію на RAD і PLX становив ≤2,5. Результат близький до значення мінеральної щільності кісток (МЩК), вимірюваний за допомогою двоенергетичної рентгенівської абсорбціометрії (DXA), і дещо нижчий, ніж МЩК стегна. Еквівалентні криві Т-критеріїв, отримані методом перцентильного коригування SOS на різних ділянках відносно RAD (у віковій групі 60-69 років), виявляють конвергенцію і вказують на те, що у 52-68% жінок старше 79 років виявляються ознаки остеопорозу.


Висновки


Вимірювання SOS на периферичних ділянках скелету високоточно виявляє залежні від віку зміни кісток та поширеність остеопорозу, аналогічно DXA.


Посилання на оригінальне джерело:
 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11095172

Оцінка стану кісток за допомогою швидкості звуку в декількох анатомічних місцях.


Njeh C.F., Saeed I., Grigorian M., Kendler D.L., Fan B., Shepherd J., McClung M., Drake W.M., Genant H.K.


Мета:
Дослідження in vitro та in vivo показали, що кількісне ультразвукове дослідження (QUS) є вагомим інструментом для оцінки стану кісток. Більшість методів QUS обмежені однією кістковою ділянкою. Нова система Sunlight Omnisense (Omnisense, Sunlight Medical Ltd., Реховот, Ізраїль) вимірює швидкість звуку (SOS, м/с) вздовж поверхні кістки на основі техніки осьової передачі. Omnisense може вимірювати SOS на кількох анатомічних ділянках.


Методи:
Це дослідження оцінювало SOS на різних анатомічних ділянках у здорової популяції. Всього у дослідженні взяли участь 334 дорослі жінки з трьох дослідницьких центрів у США та Канаді із середнім віком 48,8 (+/- 17,4) років. SOS вимірювали на проксимальній третій фаланзі, дистальній третині променевої кістки, великогомілковій кістці та плюсневій кістці.


Результати


Середні значення SOS (+/- СВ) для фаланги, променевої кістки та великогомілкової кістки становили 3984 (+/- 221), 4087 (+/- 147), 3893 (+/- 150) та 3690 (+/- 246 ) м/с відповідно. SOS на кожній анатомічній ділянці значно відрізнялась (p <0,001) від показників інших ділянок. Значення SOS на різних ділянках невиражено, але достовірно корелювали (r = 0,31 до 0,56, p <0,001). Аналогічні коефіцієнти кореляції було отримано для Т-критеріїв. Середні показники Т-критерію для обстежуваних старше 60 років становили -1,94, -2,01, -0,97 та -1,42 для фаланги, променевої кістки та великогомілкової кістки відповідно. Вік піку SOS і швидкість зміни після цього змінювались в залежності від анатомічної ділянки, маючи на увазі, що поширеність остеопенії та остеопорозу варіювала залежно від місця вимірювання при урахуванні тільки однієї порогової точки Т-критерію. При порівнянні досліджуваних було виявлено, що від 10% до 17% пацієнтів мали T-критерії, які відрізнялися більш ніж вдвічі між двома ділянками. Вага та вік були визначені як одні з факторів, що сприяють цій неоднорідності.


Висновки


Omnisense дає можливість оцінити стан кісток в різних анатомічних ділянках. Питання, чи покращить поєднання вимірювань декількох ділянок діагностику остеопорозу, потребує подальшого дослідження.


Послання на оригінальне джерело:
 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11731047