Остеопороз у жінок в пременопаузі: огляд клінічних настанов ECTS та IOF (2020-2021 р.)

В серпні 2020 р. був опублікований Огляд клінічних настанов ECTS та IOF щодо остеопорозу у жінок в пременопаузі.

Автори: Jessica Pepe et al.

Джерело: J Clin Endocrinol Metab, August 2020, 105(8):1–20. https://bit.ly/3g75Opm

 

В серпні 2020 р. був опублікований Огляд клінічних настанов ECTS та IOF щодо остеопорозу у жінок в пременопаузі. Автори детально аналізують всі наявні наукові роботи стосовно цього захворювання, оскільки є безліч питань як і щодо діагностики (диференційної діагностики), так і відносно алгоритмів для лікування.

 

Ось деякі фрагменти з «Огляду…»:

  1. Остеопоротичні переломи у жінок в пременопаузі зустрічаються рідко і здебільшого обумовлені вторинним остеопорозом, тобто наявністю основного захворювання: гормональних розладів, запальних процесів, порушень травлення. За відсутності такого основного захворювання, низька мінеральна щільність кісткової тканини (МЩКТ) разом із низькоенергетичними переломами кваліфікується як ідіопатичний остеопороз. При цьому, низька МЩКТ за відсутності мікроархітектурних аномалій кістки сама по собі не обов'язково є остеопорозом.
  2. Безсумнівною ознакою остеопорозу для жінок в пременопаузі, як і для жінок в постменопаузі, є переломи хребців та/або множинні низкоенергетичні переломи з низькою МЩКТ. За відсутності переломів низький рівень МЩКТ (тобто Z-показник ≤ −2 SD або T-показник ≤ −2,5 SD), важко диференціювати низьку пікову кісткову масу від остеопорозу – потрібні додаткові дослідження (рентгенологічні, біохімічні).
  3. Складено перелік станів/захворювань, які чинять негативний вплив на здоров’я кісток і можуть бути причиною розвитку вторинного остеопорозу: ендокринні, запальні, нервово-м’язові, онкологічні, гематологічні, легеневі та шлунково-кишкові розлади, які не є специфічними для пременопаузального віку, але часто діагностуються до менопаузи.
  4. З'явилися нові дані про шкідливий вплив на кісткову тканину лікарських препаратів, які застосовуються лише у жінок, зокрема для лікування раку молочної залози. Ад'ювантна терапія, яка включає хіміотерапію та аналоги гонадотропін-рилізинг-гормону, може викликати вторинну аменорею та передчасну менопаузу.
  5. Майже 93% жінок (віком 19-30 років) споживають кальцій нижче за рекомендовану норму. Також в більшості випадків діагностується недостатність або дефіцит вітаміну Д.
  6. До фармакологічних засобів, що призначаються як при вторинному остеопорозі (при переломах або нестабільних показниках МЩКТ), так і при ідіопатичному остеопорозі, відносяться бісфосфонати (пероральні або в/в, в дозуваннях для лікування остеопорозу), а також деносумаб і терипаратид.
  7. Пацієнткам з раком молочної залози на ранніх стадіях, які проходять ад’ювантну хіміотерапію, призначення 4 мг золедронової кислоти кожні 3 місяці протягом 2 років дозволяє запобігати втраті кісткової маси.

 

З повним текстом можна ознайомитись тут: https://bit.ly/3AQzJKg 

 

Тема виявилась надзвичайно актуальна і дискутабельна - протягом поточного року вже опубліковані деякі уточнення від фахівців, навіть зроблені корегування в тексті розділу «Діагностика»: «Для жінок в пременопаузі ISCD пропонує використовувати Z-показники МЩКТ нижче або дорівнює −2 для визначення «низької кісткової маси», що є величиною нижче очікуваного вікового діапазону». І в квітні 2021 р. до редакції надійшов лист від Patricia Dreyer et al. (Бразилія) з уточненнями щодо використання Z-критерію, а саме те, що Z-критерій для оцінки мінеральної щільності кісткової тканини слід використовувати не лише для жінок молодше 40 років, а для всіх жінок в пременопаузі незалежно від віку: https://bit.ly/3z3Os3W  

Інші протоколи

Українські «Рекомендації щодо діагностики, профілактики та лікування постменопаузального остеопорозу» (2023 р.)

Джерело: https://pjs.zaslavsky.com.ua/index.php/journal/article/view/378/421

24 жовтня 2023

Фармакологічне лікування первинного остеопорозу: клінічні рекомендації від Американського коледжу лікарів

Опублікована настанова оновлює рекомендації Американського коледжу лікарів (ACP) 2017 року щодо фармакологічного лікування первинного остеопорозу або низької кісткової маси для запобігання переломам у дорослих.

22 березня 2023

Оновлені (квітень 2022 р.) «Клінічні рекомендації Великобританії щодо профілактики та лікування остеопорозу»

В квітні опубліковані оновлені і надзвичайно змістовні рекомендації NOGG для запобігання остеопоротичним переломам.

20 квітня 2022